29è Girona Film Festival del 27 al 30 de setembre de 2017 EL TALENT SOM EL PODER
29è Girona Film Festival  del 27 al 30 de setembre de 2017EL TALENT SOM EL PODER

PALMARÈS 28è FESTIVAL 2016

 

DO CURT
Jurat: Candela Anton, Mariona Ginès, Mercè Espelleta, Jesús Otaño, Maria Molins

Millor pel·lícula (producció, direcció i guió)   Destino de MARTA JUANOLA (Besalú, Girona)
Millor interpretació per MARIONA RIBAS i NÚRIA GAGO per Destino  (Barcelona)
Millor fotografia  EXAEQUO

ALBERTO LÓPEZ per  Destino (Barcelona)
CARLOS ESSMANN per Aïllament (Barcelona)

Millor composició musical Donde caen las hojas Ginés Carrión 

DO DOC
Jurat: Laia Fàbregas, Julia Steinweg i Isidoro Llorca

Millor Documental Rumba Tres: de ida y vuelta de JOAN CAPDEVILA i DAVID CASADEMUNT (Tossa de Mar, Girona)
Menció Especial Mia Puig. Història d’un valent d’ESTER BERTRAN (Girona)

CURT INTERNACIONAL    
Jurat: Pegah Arzi de Teheran, IRAN. Andrea Denise de Boston, ESTATS UNITS. Vanesa Sandre de Florianópolis, BRASIL

Millor composició musical EX-AEQUO

CHRIS SOLIHULL per A l’ombra de la muntanya (Manchester)
PABLO CRAVZOVI El maquinador  (Argentina)

Millor fotografia EX-AEQUO

SUZANNAH MIRGHANIPER per Hind’s dream (Qatar)
JUAN SEBASTIAN DÍAZ per A l’ombra de la muntanya (Barcelona)

Millor interpretació per l’actriu ELISE SOLANO per A l’ombra de la Muntanya (Barcelona)
Millor pel·lícula (producció, direcció i guió)  A l’ombra de la Muntanya de NEITH SENTIS (Lleida i Manchester)

DOCUMENTAL INTERNACIONAL     
Jurat: Claudio Lauria (president), Héctor Faver, Jordi Forcada, Lluís Baulida

Millor documental Sound of Silence de THET OO MAUNG  (Nyanmar)

HANDICAPPED    
Jurat: Angeles Alcañiz, Isabel Goday i Carla Triadú

Millor Handicapped Entends-moi de NICOLAS COQUET (Lyon France)
Menció Especial The Unseens de ARTURO SÁNCHEZ (Girona)

EXPERIMENTAL    
Jurat: Silvia Lobosevich, Matilde Obradors  i Maguí Noguer

Millor pel·lícula    Migration de DAPHNA MERO (Estats Units)

VIDEOCLIP
Jurat:  Pemi Plana, Ariadna Raventós, Miguel Fernandez i Lynova Ivanova.

Millor Videoclip Can you decide de LU PULLICE. Musica de Jon Kenzie (Itàlia)

WEBSÈRIE
Jurat: Viridiana Morandini, Fermí Reixach, Paco Moreno, Anita Marquès, Paco Cavero.

Millor Webserie Dos Salaos en Modo Random, de Venga Monjas XAVI DAURA i ESTEBAN NAVARRO (Barcelona)

JEWISH FILM

Premi especial del Festival How to Be Alone de EREZ EISENSTEIN (Israel)

FESTIVAL DELS INFANTS
Jurat: El públic els de les Escoles: Escola Marta Mata (Girona), Escola Santa Margarida, Escola Les Arrels - SALT, Escola Nou de Quart, Escola Josep Dalmau Carles, Escola Pere Rosselló (Calonge), Escola Vedruna Palafrugell, que han deliberat a les seves aules corresponents, després d’haver vist els films al cinema.

Millor pel·lícula infantil ex aequo 

Only gilt de Lara del Arte (Austràlia)
The Fly  de Marco di Gerlando (Itàlia) 

Premi Costa Brava INCLUSIVE Mobile Film 

Jurat: Marta Felip, Cristina Valentí, Diego Espada, José Conrado Garcia-Boer, Angeles Alcañiz.

Millor pel·lícula Acosta’t d’Oriol Pallàs i Moré, Joan Marc Samsó i  Marina
Accèssit  Inyectando Costa Brava de Janina Fursa 
Premi Reconeixement Menors 16 anys Petit gran país de Marina i Dúnia Mascort i Guell 
Diploma Reconeixement Participació Abrid los ojos de Xavi Gamez i Garcia

HOMENATGE

Uma Ysamat, destacada actriu, pianista i cantant que va girar per tot el món amb James Thiérrée Chaplin. Ella va dirigir diverses pel·lícules que varen acumular premis al Festival de Cinema de Girona
Jaume Casas, director de cinema que des de feia una dècada ens sorprenia amb un cinema especialment underground.